Wiza turecka – nowe przepisy od 10.04.2014 ( aktualizacja )

Wiza do Turcji

Jakiś czas temu na łamach tego bloga, informowałam Was o zmianach dotyczących procedury uzyskiwania wizy do Turcji (więcej informacji znajdziecie TUTAJ). W zeszłym roku dostaliśmy informację, że od 10.04.2014 wiza turecka nie będzie już wydawana na lotnisku, a wszelkie formalności z tym związanie klienci będą musieli załatwić jeszcze przed wyjazdem.

Wraz z pojawianiem się tej informacji, klienci w biurze zaczęli się obawiać jak sobie poradzą z nowymi przepisami. Wówczas, my jako agenci (a nawet sami touroperatorzy) nie wiedzieliśmy za bardzo jak to dalej będzie. Oficjalnie wiza turecka miała być załatwiona przez klienta jeszcze przed jego wyjazdem. Jednak wiadomo, że nie każdy z klientów poradzi sobie z wypełnieniem formularza po angielsku. Już nie wspominam o osobach, które boją się dokonywać płatności internetowych. Jednym słowem – problem.

Nie ukrywam, że ta wiadomość wpłynęła również na decyzję klienta, gdzie wybrać się na wczasy. Bez wątpienia Turcja nie zyskałaby sobie sympatyków dzięki tej zmianie. A wręcz przeciwnie. Klienci żeby uniknąć „problemów” wybieraliby inne kierunki. Touroperatorzy mając to na uwadze, starali się wpłynąć na decyzję Turcji w sprawie wiz. No i się udało.

Na chwile obecną sprawy mają się następująco:

 • wiza turecka będzie możliwa do uzyskania przez polskich turystów  na lotnisku, bezpośrednio po przylocie do Turcji;
 • ma pojawić się nowa procedura wystawienia wizy do Turcji na lotnisku (będzie je można również uzyskać w e-kioskach, płacąc za nią karta kredytową lub debetową);
 • system www.evisa.gov.tr, w najbliższym czasie będzie również dostępny w języku polskim i akceptowane będą wszystkie karty kredytowe i debetowe;
 • wiza turecka będzie mogła być również zakupiona przez touroperatorów dla grup turystycznych;
 • również będzie możliwość zakupu wizy w samolocie (tylko wybrane linie lotnicze)

Te zasady będą obowiązywały do odwołania. Podejrzewam, jednak, że prędzej czy później Turcja zrezygnuje możliwości zakupu wizy na lotnisku. Niemniej jednak dają odwiedzającym jeszcze trochę czasu na oswojenie się z nowymi zasadami. Tak więc wiza turecka nie będzie już spędzała snu z oczu niektórym klientom :)

Aktualizacja dodana 27.03.2014
Mam już informacje odnośnie cen wizy do Turcji na nadchodzący sezon. Od 11.04.2014 koszt wizy zakupionej na przejściu granicznym (w e-kioskach) będzie wynosić 30 USD, 25 EUR lub 20 GBP. Osoby decydujące się na zakup wizy przez portal systemy E-viza mogą ją zakupić po dotychczasowej cenie (tj. 20 USD lub 15 EUR). Również biura podróży proponują załatwienie wszystkich formalności. Koszt takiej wizy załatwianej przez touroperatorów to ok. 75 zł/os. Sezon 2014 mam być okresem przejściowym, tak więc od 2015 prawdopodobnie nie będzie można już zakupić wizy na lotnisku.

Pamiętajcie, że paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy :)

4 thoughts on “Wiza turecka – nowe przepisy od 10.04.2014 ( aktualizacja )

 1. Co w wypadku pomyłki ?? Ja np źle wpisałem dni wystawienia i ważności paszportu pomyliłem się o 10 dni a rok i miesiąc jest ok ??

  • Hmmm, ciężko mi powiedzieć. Generalnie jeżeli miesiąc i rok się zgadza, a ważność paszportu nie jest „na styk” to nie powinni się jakoś specjalnie czepiać na granicy. Ale pewności nie mam. Nie mieliśmy takiego przypadku jeszcze. Może warto skorzystać z formularza kontaktowego https://www.evisa.gov.tr/en/feedback/ i opisać całą sytuację. Może w jakiś sposób rozwiążą Twój problem. Można jeszcze skontaktować się z Działem Konsularnym Ambasady Tureckiej w Warszawie: embassy.warsaw@mfa.gov.tr. Jak dostałbyś odpowiedź będę wdzięczna jeśli podzielisz się swoja wiedzą z innymi :)
   Pozdrawiam.

 2. Trochę turcy uprzykrzyli życie turystom zwłaszcza, że system eVisa nie działa super doskonale – w sieci coraz więcej jest wpisów o przeciążonych serwerach i brakujących mailach. Poza tym co wtedy, gdy jakieś dane wpiszemy przez przypadek błędnie?

  • Dobre pytanie. Sprawdzając FAQ na stronie E-visy nie napotkałam się niestety na informacje co w razie gdyby klient wpisał źle dane. Pozostaje nam zwracać szczególną uwagę na poprawność danych jakie wpisujemy. Jest jeszcze jedna sprawa, która niedawno wyszła „w praniu”. Co z klientami, którzy wykupili wczasy np. dzień przed wylotem? Miałam ostatnio takich klientów i odradziłam im załatwiania wizy przez internet. Teraz jeszcze mieli okazję zakupić ją na lotnisku po przylocie. Ale za rok takiej możliwości już nie będzie. Czy w takim razie skończą się lasty do Turcji? Miejmy nadzieje, że reszta organizatorów również da możliwość załatwienia wizy tureckiej przez nich. Na razie tylko garstka touroperatorów daje taką możliwość klientom.

Zapraszam do komentowania :)